DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 23.02.2010 06:10:44 

vítej na www.kapr.websnadno.cz

dravci


Candát obecný
Rozšíření:
střední a Severní Evropa, aklimatizován v západní Evropě a v Anglii.

Candát je významným lovcem malých ryb. Dosahuje hmotnosti větší ne 12 kg. Původně obýval povodí Dunaje a vyskytoval jse i v řekách severní a střední Evropy. Aklimatizován byl v západní Anglii i v dalších zemích. V důsledku zavedení candáta obecného došlo v některých oblastech  k podstatné redukci populace zejména menších ryb, a tak tato aklimatizace není vždy hodnocena pozityvně. Obecně je však rozšíření candáta považováno za přínost pro rybášství.









ŠTIKA OBECNÁ
Potrava:

Základní složkou potravou štikovitých jsou ryby, včetně mladých jedinců vlastní druhů. Zmocňují se však  i jiné, dostupné potravy jko jsou žáby,  hadi, raci, hlodavci či kachňata. Všechny druhy štik se vyznačují vynikajícím krycím zbarvení, usnadňujícím jim nenápadný pohyb či ukrytí mezi vodními rostlinami, kde vjetšinou číhají na okolo  plovoucí ryby, které pak zásadně polikají po hlavě.
 

Stejně jako její příbuzní je taky štika obecná agresivním osamělím lovcem. Válcovitý tvar těla jí umožňuje výrazné zrychlení v relativně krátké době, spíše než dosažení vyšší rychlosti při plynulém plavání. Často ji lze nalézt na okraji silně zarostlích míst, která jí umožňují dokonalý úkryt. Žije i ve velkých jezerech, kde na volné vodě loví lososy, pstruhy a další ryby. Růst štiky kolísá v závislosti na množství a dostupnosti potravy. Průměrný roční přírustek se pohybuje od 920 g do 1,4 kg. Maximální uváděná hmotnost u tohoto druhu činí 34 kg , ale většina štik je menší. V celosvětovém měřítku jsou chytány štiky o hmotnosti 4,54-9,1 kg.

Rozšíření:
Severní a Střední Evropa až na Jih po Pyreneje a na východ k Sibiři. Vyskytuje se od Labradoru na západ k Alijašce a v oblasti Pensylvánie, Missouri a Nebrasky.









Potrava:
Parma a Lín mají velmi rozmanitou potravu, zahrnující rostliny, hmyz, měkkýše a korýše. Mladí jedinci bolena požírají hmyz a drobné korýše. Dospělí se stávají dravci a konzumují zejména malé rybky (např. plotice)

Bolen dravý
Štíhlé proudovité tělo mu dodává potřebnou rychlost a obratnost nutnou k získání potravy, kterou jsou rybky, žijící u prostřed proudu nebo blízko pod hladinou. Bolen je oblíbenou sportovní rybou. Vyhledává hluboké vody a velmi často jej zle nalézt v blízkosti jezů. Průměrná hmotnost ryby je okolo 3,5 kg, ale některé kusy mohou dosáhnout až 12 kg.

Rozšíření:
Od východního Holandska na východ, v Severní a Střední Evropě až po oblast Kaspického moře.









Rozšíření:
Od jižního Švédska až do povodí Dunaje a Amudarji. Aklimatizován v Anglii, Francii, Španělsku a Itálií.

Sumec velký
Tento druh je někdy označován jako Dunajský sumec, neboť jeho domovem jsou toky a nádrže střední a východní Evropy a především povodí Dunaje. Byl postupně vysazen do i do většiny vod západní Evropy. Hlavním motivem pro tuto aklimatizaci byl mimořádný vzrůst sumce, který dosahuje délky 3 metry a hmotnosti 200 kg. Největší chycení sumci vykazovali hmotnost až 320 kg.
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek